مدیریت مرکز رشد فناوری دانشگاه فردوسی مشهد

نام شرکت : شرکت مهندسی آب کاوان آبانگاه

ایده محوری :

الف) سامانه هوشمند آبیاری اینترنتی ( سها )

ب) ظرفیت سازی برای توسعه پایدار (آموزش و فرهنگ سازی تخصصی)

زمینه فعالیت: تولیدی و خدماتی (مهندسی آب، علوم اجتماعی، کشاورزی، محیط زیست، مدیریت و فرهنگ)

مدیر عامل: محمد جواد سمیعی

 معرفی کوتاه شرکت:

شرکت مهندسی آب کاوان آبانگاه، فعالیت های حرفه ای خود را در دو حوزه سامانه های هوشمند هواشناسی و آبیاری و ظرفیت سازی برای توسعه پایدار بویژه ارتقاء آگاهی های عمومی از سال 1387 آغاز نموده است و در این مدت موفق شده است پروژه های متعددی را در مقیاس استانی-ملی و بین المللی تعریف و اجرایی نماید. سرفصل های این فعالیت ها در ذیل آمده است اما توضیحات بیشتر در این رابطه را می توانید در سایت شرکت به آدرسwww.abangah.net ملاحظه نمایید.

اقدامات حوزه محوری الف : سامانه هوشمند آبیاری اینترنتی

هدف اصلی این سامانه جمع آوری اطلاعات محیطی در مزرعه به منظور اخذ تصمیم صحیح به صورت هوشمند و بدون نظارت انسانی می باشد. مهمترین وظیفه آن تعیین دقیق میزان نیاز گیاه به آب است که با اتکا به آن، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب در مزرعه بوجود می­آید. دریافت نامه نیاز از سازمان جهاد کشاورزی مشهد، انعقاد تفاهم نامه با مرکز تحقیقات و فروش محصولات جانبی به دانشگاه های فردوسی، اراک، همدان و گلستان، بخشی از افتخارات شرکت در این حوزه است. شایان ذکر است در نمایشگاه بنیاد ملی نخبگان در مشهد در آبان ماه 1392، طرح سها مورد ارائه قرار گرفت و مورد پذیرش داوران قرار گرفت. مخترعان دستگاه در حال حاضر، توسط بنیاد پذیرش شده اند.

اقدامات حوزه محوری ب : ظرفیت سازی برای توسعه پایدار

به موازات اقدامات فنی یاد شده در بخش قبل، همراستا با اهداف جهانی توسعه پایدار (MDG)، دپارتمان ظرفیت سازی برای توسعه پایدار با رویکرد آموزش و فرهنگ سازی در میان جوامع محلی در شرکت تاسیس گردید. این دپارتمان که با رویکرد بین رشته ای، اقدام به مطالعات گسترده نموده بود، توانست با برقراری ارتباط و جوینت با نهادهایی نظیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران، اقدام به تعریف و اجرای پروژه های منطقه ای و ملی در این رابطه بنماید. این پروژه ها در چهار دسته ذیل، قابل دسته بندی می باشند:

الف) حوزه حفاظت از آب: در این رابطه، شرکت توانست حرکتی عظیم را بین وزارت نیرو (شرکت مدیریت منابع آب ایران) و وزارت آموزش و پرورش تعریف نماید. طرح ملی دانش آموزی نجات آب (داناب) به عنوان طرحی مبتکرانه از استان خراسان رضوی در سال 87 آغاز گردید و از سال 1390 ملی و در تمامی استان های کشور در دست اجرا می باشد. شرکت آبانگاه، مشاور ملی و مبتکر و برنامه ریز این طرح بوده و در 13 استان نیز به صورت مستقیم وظیفه راهبری بومی و استانی کار را بر عهده داشته است. در هر یک از این استان ها، یک نیروی کارشناس از سوی شرکت، مستقر شده است

ب) حوزه پایداری محیط زیست: تعریف و اجرای طرح محیط یار برای آموزش شبکه آموزش و پرورش و نهادینه سازی فرهنگ پاسداشت محیط زیست با سازمان حفاظت محیط زیست و با جلب حمایت مالی بانک ملت/ اجرای طرح آموزش و مشارکت جوامع محلی در مدیریت پایدار آب و خاک در حوزه حبله رود ( سازمان مراتع وUNDP)/ در حال حاضر در این رابطه دو طرح: پروژه آموزش شبکه ای برای استقرار کشاورزی پایدار در حوزه دریاچه ارومیه با دفتر طرح ملی حفاظت از تالاب های ایران و حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با سازمان محیط زیست و UNDP در دستور تعریف می باشد و توافقات اصولی ایجاد شده است.

ج) توانمندسازی و آموزش زنان: طرح آموزش زنان روستایی در روستاهای پایلوت 20 استان کشور با حمایت دفتر زنان و خانواده وزارت نیرو/ در حال حاضر پروژه بین المللی جشنواره و کنفرانس بین المللی کارآفرینی زنان در کشورهای اسلامی توسط اتاق اسلامی- مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی به این شرکت واگذار شده است.

د) آماده سازی برای سوانح طبیعی: در این رابطه، پژوهشی با دانشگاه تهران در رابطه با مدل های توسعه فرهنگ امداد و نجات و نیز برگزاری کارگاه معرفی گایدبوک یونسکو در رابطه با آموزش در عرصه سوانح طبیعی از دیگر فعالیت های شرکت در این عرصه می باشد.

 محصولات و خدمات :

انواع مختلف سامانه های هوشمند هواشناسی و آبیاری (سها- پیش بینی یخ بندان- سنسورهای اندازه گیری پارامترهای هواشناسی و آبیاری و ...)

ظرفیت تعریف و اجرای پروژه های ملی با بهره گیری از نت ورک های گسترده ایجاد شده (شبکه گسترده ای از افراد برجسته ملی و بین المللی در عرصه های آب، محیط زیست، علوم اجتماعی، آبخیزداری، مدیریت و فرهنگ بویژه ارتباط با آژانس های سازمان ملل در ایران)

آدرس : مشهد- قاسم آباد- بلوار شاهد- شاهد 18- پ 59

تلفن :35226076

ایمیل :mjsamiee@yahoo.com

آدرس سایت:www.abangah.net

3534 :تعداد دفعات بازید